Boya & Badana Nasıl Yapılır

Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler-Ön Hazırlık

Mart ayının son günlerini yaşadığımız bugünlerde yağan mevsim yağmurlarıyla birlikte yavaş yavaş bahar ve yaz temposuna girmeye başladık. Bahar demek doğa için yeniden doğuş ve diriliş demek. Bizler için ise bahar, belki aşk belki mutluluk belki de yaza hazırlık demektir. Özellikle bahar ayları ile özdeşleşen bir şey varsa oda kuşkusuz bahar temizlikleridir. Bahar temizliği deyince de  boya ve badana işlerinden bahsetmemek olmaz tabikide. İşte bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza ve müşterilerimize boya badana işine geçmeden önce yapmamız gereken kontrollerden ve ön hazırlıklardan kısaca bahsetmeye çalışacağız.

1.Boya İhtiyacının Belirlenmesi

Öncelikle nereyi boya yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor.  Bu kısım işin en önemli kısmı çünkü hangi malzeme ve boya çeşidine  ihtiyaç duyacağımızı bu sorunun cevabı belirleyecek.

Eğer boya yapacağımız yer bir ev yada boş daire ise büyük ihtimal ile normal silikonlu duvar boyaları işimize fazlası ile görecektir. İlave olarak kapı yada pencere gibi aksamlarda boyanacak ise bu ihtiyaç için de sentetik yağlı boyalar ve tiner, fırça gibi malzemelere ihtiyaç duyulacaktır. Buradaki can alıcı nokta ise, boya yapacağımız yüzeyde daha önce kullanılmış olan boyanın çeşidini biliyor olmamız gerektiğidir.

Örnek olarak, eğer dairenizi geçmiş yıllarda saten boya ile boyadıysanız eğer, yeni boyanızda saten boya olmak zorundadır. Saten boya üzerine normal silikonlu boya vurulduğu takdirde ise hem kullanılan boya israf edilecek hem de yapılan işçilik boşa gitmiş olacaktır. Kısa süre sonra alttaki saten boya üzerine çekilen silikonlu boyayı geri kusacaktır.

Bu tarz sorunların çözümü aslında çok basittir. Alt yüzeydeki boyanın cinsini bilmek ise kritik derecede önemlidir. Ya aynı cins boya kullanılarak yeniden boya yapılacak ya da araya geçiş transfer astarı olarak adlandırdığımız özel astar boya sürülecek ve böylece farklı cinslerdeki boyaların birbirine zıt tepki göstermesi ise engellenmiş olacaktır.

Bayrak Kırmızı ve Siyah Dekorasyon Boyaları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bununla birlikte bir diğer önemli hususta evimizi ya da iş yerimizi kaç yılda bir boyatmamız gerektiğidir. Biz bu soruyu sizin için yılların emektarı Gazi Usta ya sorduk. İşte Gazi Usta nın cevabı;

 

2.Boya Malzemelerinin Tedariki

Nereyi boya yapacağımıza karar verip ihtiyacımız olan boyanın cinsini belirledikten sonra ise sıra gerekli malzemelerin temin edilmesine geliyor. Her boya için uygun olan fırça çeşitleri farklı olmakla birlikte kabaca ihtiyaç  olabilecek ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Boya (Sentetik,Selülozik,Saten,Plastik,Silikonlu,İç Cephe,Dış Cephe,Astar)
 • Boya cinsine göre uygun rulo ya da fırça
 • Rulo üzerindeki fazla boyanın etrafa sıçramasını engellemek için plastik rulo eleği
 • İhtiyaca göre 1 metre, 1.5 metre ya da 2 metrelik sırık
 • Kenar, köşe ve diğer yerler için kestirme fırça
 • Duvardaki delikler için alçı, kapı ve benzeri yerlerdeki tamirler için ise ahşap macunu
 • Alçı yada macun uygulaması için ıspatula
 • Alçı ya da macun uygulaması sonrası düzeltmeler için zımpara kağıdı
 • Boyanın tiner ya da su ile karışımı için uygun büyüklükte plastik kova
 • Zeminler için kalın mavi yer örtüsü
 • Eşyalar için ise ince hışır koruyucu örtü
 • Kapı, pencere, pervaz gibi yerlerin hatayla boyanmasını önlemek için kağıt bant

İhtiyaç duyduğunuz ürünler için firmamızı arayarak fiyat teklifi alabilir ya da siparişinizi verebilirsiniz. İstanbul Esenler Buluç Nalbur Yapı Market telefon numarası 02125084136 aynı zamanda hemen sayfanın altında görünen hemen arayın bölümüne basarakta bize ulaşabilirsiniz.

3.Boyaya Başlamadan Önce

Eğer boya yapacağımız alan bir daire ise tüm eşyaların önceden evin orta kısımlarına ya da boya yapılmayacak olan odalara toplanması işimizi kolaylaştıracaktır. Evin boş olması durumu ise tabii ki de evlere şenlik olacaktır.

İlk yapmamız gereken iş yüzeyi hazırlamak olacak. Eğer boya yapacağımız yer duvar ise çatlak ya da delik yerleri (ah o çivi delikleri yok mu) daha önce aldığımız tercihen saten alçı ile kapatmamız ve zımpara yapmamız gerekiyor. Ahşap yüzeylerde ise aynı işlemi önce ahşap macunu ile tamirin yapılması ardından da zımpara ile yüzeyin düzeltilmesi olarak tarif edebiliriz.

Yüzey hazırlandıktan sonra sıra koruyucu hışır örtüler ile eşyaların, kalın mavi yer örtüleri ile parkelerin örtülmesi ve pervaz ve pencere kenarı gibi yerlerin kağıt bant ile kaplanması işlerine geliyor. Bu adımlar özellikle atlanmamalı. Aksi takdirde boya yapmak için harcanan işçilik mesaisinden çok daha fazla bir çaba boya sonrası temizlik için harcanabilir.

“Boya & Badana Nasıl Yapılır” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir